Adwokat Marcin Synak
Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu
nr wpisu: 0375 , ostatnio on-line 28.09.2013 12:32
Znajdujesz się na: Strona główna Blog Wypadek i co dalej?

Wypadek i co dalej?

Data: 28.09.2013, Kategoria: odpowiedzialność odszkodowawcza, Liczba wyświetleń: 1627

W związku z rosnącą ilością samochodów na polskich drogach, coraz częściej dochodzi do stłuczek, potrąceń albo innych wypadków. Każdy z nas jest świadomy, że w przypadku kolizji drastycznych w swoim przebiegu należy niezwłocznie wezwać Policję, Pogotowie i Straż Pożarną. Z reguły jednak nie wiemy co zrobić, aby zabezpieczyć swoje interesy jeśli jesteśmy osobą poszkodowaną. Błędy popełnione bezpośrednio po zdarzeniu mogą znacznie skomplikować proces dochodzenia odszkodowania od zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku lub kolizji.Wypadek a kolizja drogowa


Celowo wymieniam oba te słowa, ponieważ w języku prawniczym znaczą one coś innego niż w języku potocznym i w związku z tym uczestnik takiego zdarzenia ma nieco inne obowiązki.

Słowo ?kolizja?  oznacza zdarzenie drogowe na skutek którego nie ucierpiał żaden człowiek, zaś uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy przedmioty jak samochody, słupy wysokiego napięcia itp. W takim przypadku nie jest konieczne wzywanie służb ratunkowych czy Policji.

Słowo ?wypadek? oznacza natomiast zdarzenie, wskutek którego odnieśli obrażenia ludzie. Niezbędne jest w takich przypadkach wezwanie Policji, a niekiedy również Pogotowia i Straży Pożarnej.


Co należy zrobić?


W obu przypadkach warto ustalić dane osobowe sprawcy, w tym: imię i nazwisko, adres zameldowania (lub zamieszkania, gdyż czasami adres w dowodzie osobistym jest nieaktualny), dane zakładu ubezpieczeń, w którym jest ubezpieczony oraz numer polisy. Jeśli wina za spowodowanie kolizji jest niewątpliwa, dobrą praktyką jest poproszenie sprawcy o sporządzenie oświadczenia na piśmie, że przyznaje się on do jej spowodowania i zabranie tego oświadczenia ze sobą.

Bywa jednak, że taki kierowca zaprzecza, iż do kolizji doszło z jego winy, nie chce podać swoich danych, podejrzewamy iż jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Gdy tak się dzieje, należy wezwać Policję.

Policję obowiązkowo wzywamy po wypadku, w którym doszło do poważnych obrażeń albo śmierci jednego z uczestników. Do czasu przyjazdu jednostki Policji nie powinniśmy przestawiać pojazdów. Powinniśmy natomiast udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym i oznaczyć miejsce wypadku trójkątami ostrzegawczymi, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnego wypadku. Miejsce wypadku powinno zostać zabezpieczone, aby organy ścigania mogły ustalić przebieg zdarzenia i ocenić z czyjej winy do niego doszło.


Zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi


Ostatnim etapem związanym z dochodzeniem roszczeń bezpośrednio po zdarzeniu drogowym jest zawiadomienie ubezpieczyciela sprawcy. Można to zrobić pocztą tradycyjną albo telefonicznie poprzez infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego. W ciągu kilku dni od zgłoszenia powinien pojawić się likwidator szkód, który dokona oględzin auta i wyceni szkodę.

Pytania i komentarze

Nikt nie dodał jeszcze odpowiedzi.

Wykonanie: Nasz-Prawnik.pl